Klasická rýže (dušená s cibulí a hřebíčkem)

Jak udělat dobrou vařenou rýži

Nasypat rýži do hrnce, dotočit vodou a osolit a hurá na plotnu. Tak se nejčastěji připravuje rýže. Znáte ale ten klasický recept, kdy rýži lehce ochutíte a aromatizujete cibulí a hřebíčkem? U nás se kdysi rýže takto připravovala, ještě si vzpomínám, jak jsem pomáhala do cibulky hřebíčky zapichovat. I když uplynula už spousta času, připadá mi to jako včera. Proto jsem se rozhodla se k této metodě vaření rýže vrátit a aspoň čas od času si rýži takto připravit.

Správné vaření rýže nám může ušetřit spoustu času a taky mnohé cesty k plotně, abychom ji zkotrolovaly. Vše se odvíjí od správného poměru rýže a vody a od teploty, na kterou ji vaříme. Neexistuje jeden jediný univerzální návod, ale s následujícím receptem si pouze vychytáte postup pro vaši konkrétní oblíbenou rýži.

Základem je správná a kvalitní nepředvařená rýže, ať už klasická dlouhozrnná, jasmínová, basmati nebo třeba parboiled (více o rýži zde). Rýži je skutečně dobré propláchnout. Zbavíme ji tak nečistot a uvolněného škrobu. 

U některých rýží a specifických úprav se postup může lišit. Typicky třeba u některých druhů basmati, které se uvaří velmi rychle. Proto pokud máte nějakou specialitu, zkontrolujte informace na obalu.

Klasická rýže (dušená s cibulí a hřebíčkem)
Porce: 4
Celkový potřebný čas
25 min

Celkový potřebný čas
25 min

Suroviny
 1. 2 vrchovaté hrnky rýže (1 hrnek = 250 ml)
 2. 4 hrnky vařící vody
 3. 1 lžička soli
 4. 1 malá cibule, oloupaná s odříznutými konci
 5. 8 celých hřebíčků
Postup
 1. Hřebíčky zapícháme do cibule.
 2. Do hrnce vsypeme rýži, zalijeme vroucí vodou, osolíme a promícháme. Vložíme cibuli.
 3. Na vysokém plameni přivedeme obsah hrnce k varu, poté stáhneme na minimum a necháme pod pokličkou dusit.
 4. Běžná rýže se udělá za zhruba 20 minut. Pokud s danou rýží nemáte zkušenosti, průběžně zkoušejte, zda je už uvařená.
 5. Když je rýže hotová, zcedíme v případě zbytků vodu a odstavíme ze sporáku.
Další informace a tipy
 1. Stejný postup můžeme použít i v případě dušení v troubě. Do hrnce či formy dáme rýži, zalijeme vroucí vodou, osolíme, promícháme a přidáme cibuli. Vložíme do trouby vyhřáté na 180 stupňů a přikryjeme pokličkou. Z zhruba 20 minut by měla být hotová.
aromarecepty https://aromarecepty.cz/

Rýže vařená s cibulí a hřebíčkem