O španělském foodnotes(u)

Už je to 6 let, co žiju v Katalánsku. I když jsem už publikovala recepty místní kuchyně, bylo to zatím dost rozkouskované. Rozhodla jsem se proto, že je na čase posunout to na další level. A nevěnovat se jen receptům, ale i dalším aspektům místní gastronomie. Proto vzniká tahle část foodnotes. Vzniká můj španělský gastronomický zápisník. Najdete tu recepty, tipy a zajímavosti týkající se místního jídla. Doufám, že tak pošlu kousek mého Španělska i vám! 🙂 Ohromná část ze zdejších typických jídel se dá totiž připravit úplně stejně dobře kdekoliv jinde na světě. 

Jinak ještě pro upřesnění. Protože se nesoustředím jen a výhradně na katalánskou kuchyni, bude tenhle foodnotes prostě španělský. Je to jednodušší a umožní mi to sem přidávat mnohem víc zajímavého obsahu. (Třeba taková Galicie má spoustu fakt úžasných jídel a o ty se připravit nemůžeme :)).

Jako u každé jiné národní kuchyně, i ta španělská je pestrá, každý region má svoje typická jídla a každá rodina svoje recepty. Já je poznávám hlavně z kuchařek a dalších knih, z blogů a videí či online pořadů (bohužel, vařících lidí kolem mě moc není, prostě velkoměsto). Pročítám diskuse, kde se lidi přou o to, jestli do paelly cibule patří, nebo ne, a zjišťuju, k čemu jaká surovina poslouží nejlépe. Moc mě baví poznávat, jak se mně známé ingredience dají používat taky úplně jinak. I když musím říct, že ne všechny kombinace mě lákají a nejspíš některá jídla si nikdy neuvařím. Už jsem si ale zamilovala spoustu místních klasik, které se staly pravidelnou součástí mého menu a už si bez nich život představit nedovedu.

Touhle kapitolou blogu bych taky možná chtěla trochu vyvrátit některé mýty ohledně proslavené středomořské kuchyně. Je „zdravá“ – místní strava je výživná a lidé se tradičně těšili dobrému zdraví a dlouhověkosti. Rozhodně se ale nejedná o nízkotučný způsob stravování a s minimem masa. Spíš to spočívá ve větší pestrosti, větším zastoupení zeleniny a menším množství příloh, jak je známe my. A rozhodně má na zdraví vliv taky větší pohoda a menší sklony ke stresování se.  Takže… přiučme se něco i v tomto ohledu! 🙂

Jednoduché španělské recepty přímo ze Španěl

Zpátky na španělský foodnotes