Chia semínka v kuchyni

Tipy na použití chia semínek v kuchyni

Je to už pár let, co se chia semínka objevila na našem trhu i na našich talířích. Dáváme jim nálepku “superfood” a sypeme je do kaší. Co dalšího s nimi můžeme dělat a proč chia semínka vůbec jíst?

Co jsou chia semínka

Chia semínka jsou něco přes milimetr dlouhá lesklá semínka pocházejí z rostliny zvané šalvěj hispánská. Její domovinou je Latinská Amerika, hlavně pak Mexiko a Guatemala, rozšířila se i na jih Spojených států. V těchto oblastech se také semínka pěstují i pro zbytek světa.

Jednotlivá semínka mohou mít různé zabarvení od krémové či světle šedé po tmavší šedou. Typická je pro ně i kresba podobná mramorování.

Proč jsou chia považována za superfood?

Chia semínka obsahují spoustu tělu prospěšných látek v koncentrované formě. Asi nejvíce se proslavila jako zdroj omega 3 nenasycených mastných kyselin, několika vitamínů skupiny B a řady minerálů.

Z více než čtvrtiny je semeno tvořeno oleji, přičemž přes polovinu jeho množství připadá právě na omega 3 mastné kyseliny, následují mastné kyseliny typu omega 6 a omega 9.

Jak už bylo řečeno, obsahují řadu vitamínů skupiny B, jmenovitě hlavně B3, B1, B2 a B9. Z minerálů nás bude zajímat zejména hořčík, vápník, železo, zinek a také mangan a fosfor. Dále jsou přirozeně zdrojem vlákniny a proteinů.

O chia semínkách se občas mluví v souvislosti s vytrvalostí a fyzickou kondicí. Někde se dočteme, že aztéčtí válečníci slupli jednu lžíci semínek po ránu a díky ní pak bojovali celý den. Tomu asi těžko uvěříme, nicméně někteří sportovci, třeba atleti, semínka zařadili do svých jídelníčků právě coby podporu vytrvalosti. 

Chia semena a voda

Pro chia semínko je velmi typické, že po namočení kolem sebe vytvoří gelovitou hmotu. Celkově tak zvětší objem, a to až dvanáctkrát. Této vlastnosti se využívá třeba při přípravě chia pudingů. Je třeba si však dávat pozor, aby semínka nenabobtnala v nesprávný okamžik. Při konzumaci neupravených suchých semínek se mohou například dostavit bolesti žaludku, právě v souvislosti s jejich nabobtnáním. Také se to stále častěji na internetu hemží upozorněními, že by se nemělo polykat najednou větší množství chia, protože by teoreticky mohlo dojít k jejich uvíznutí v krku a následnému nabobtnání.

Úprava chia

Chia má poměrně tuhou slupičku, takže si k jejich obsahu musíme udělat cestu. Chia semínku by teoreticky mělo stačit i pouhé namočení, k čemuž dojde i během trávení, nicméně z praxe víme, že často tomu tak není. Je proto lepší ho nějakým způsobem upravit, aby tělo z něj všechny prospěšné látky snáze využilo.

Chia semínka tak můžeme máčet, mlít, mixovat, vařit či péct. U mixování či mletí je lepší počítat s brzkou konzumací, protože semínka pak mohou rychleji žluknout.

Chia semínka - tipy na použití v kuchyni

Chia v receptech

Asi nejznámějším receptem s chia semínky je chia puding. Jedná se vlastně jen o chia semínka doplněná tekutinou, díky které dojde ke zmíněnému nabobtnání a vytvoření gelovité hmoty. Základní recept najdete tady. vylepšujeme ho podle chuti.

Chia se taky skvěle hodí do granol. Jeden základní recept, do kterého semínka přihodíte, najdete tady. Další pak na dify tady.

Nasypat ho můžeme taky do vařených kaší, klidně hned na začátku. I jen obyčejná ovesná jako základ stačí.

Overnight oats neboli ovesné kaše připravované přes noc v lednici jsou další možností, jak chia využít. Stačí trošku vsypat společně s vločkami. Základní recept tady.

V sušenkách a koláčích ho taky užijeme. Do těsta ho můžeme přidat celé nebo drcené, mleté.

Chia se hezky vyjímají i jako posyp na pečivu.

Chia džemy jsou další populární možností, jak se semínky naložit. Využívá se u nich právě schopnost tvořit gel, zahušťovat.

Někdo má rád chia taky ve smoothies nebo ve šťávách, třeba i jen tak nasypané, i s tím gelovým obalem kolem sebe.

Pozor na dávkování

Na závěr ještě třeba dodat, že chia semínka nelze jíst po kvantech. Někteří lidé po jejich konzumaci pociťují například snížení krevního tlaku nebo bolesti žaludku. Jiní jim zase přisuzují nabuzení organismu, což může způsobovat problémy třeba večer v době spaní. Na druhou stranu, některé výzkumy a doporučení hovoří o chia semínkách v souvislosti s řešením nespavosti a doporučují je k večerní konzumaci. Jako u jiných potravin, i tady tedy platí, že mnohé účinky jsou individuální a závisí na stavu těla jednotlivce.

Obecně se uvádí, že maximální doporučená denní dávka jsou asi dvě lžíce chia semínek. Jiné se však kloní spíše k 1-2 lžičkám. A lepší je je konzumovat po ránu, aby se energie v nich schovaná během dne využila.

 

PS: nevíte, kde chia semínka koupit? Určitě mrkněte na Country Life.

Chia semínka - co to je, jak a do čeho je použít? Tipy na využití chia

[jetpack-related-posts]