Dárkotipy: trojice Kuchařek s velkým K

Tipy na dárky - tři skvělé kuchařky

Kuchařek jsou dneska na trhu tisíce. Jak vybrat tu pravou, pokud někoho chceme obdarovat? A co kdybychom mohli takovou kuchařkou změnit život? 

Vybrala jsem tři kuchařky, které dovedou člověka vtáhnout do světa vaření a odkrýt mu úžasný svět dobrého jídla připraveného vlastníma rukama. Věřím ale, že hodně potěší i znalejší foodies, kteří už mají něco navařeno. 

Julia Child a její francouzská kuchyně

Julia Child patří mezi ikony světa kuchařek. Jako Američanka dala dohromady bibli francouzské kuchyně. Její Mastering the Art of French Cooking vyšlo už v roce 1961. Následovaly další knihy a nakonec její díla inspirovala k natočení Julie a Julia – filmu, který nejednu dámu vypravil na cestu foodblogerství. Není třeba dodávat, že její knihy jsou do dneška klasikou a cenným kouskem knihoven milovníků jídla.

Julia Child a Umění francouzské kuchyně - kultovní kuchařka

V češtině její největší dílo vyšlo pod názvem Umění francouzské kuchyně. Má dva díly, stejně jako v originále. Je dokonalým průvodcem autentickou francouzskou kuchyní. Knihu netvoří jen recepty samotné, ale taky spousta doprovodných informací – o surovinách a jejich použití, o kuchyňském náčiní, o správných postupech při vaření. Knihu považuju za výborný kurz francouzské kuchyně a vaření vůbec. Určitě ji tedy ocení nejen milovníci francouzského jídla a kultury, ale taky všichni ti, co se rádi dozvědí tipy a triky mistrů kuchařů.

I když lze Juliino veledílo koupit v češtině, doporučila bych původní provedení pro všechny, kterým není angličtina cizí. Anglickou verzi seženeme v různých vydáních, často krásně zpracovanou. Listování originálem je prostě ještě o něco lepší zážitek. Ovšem, měla bych dodat, že kniha není pro ty, kteří se rádi kochají fotkami – ty tam nenajdeme :).

mrknout, kde koupit

 

 

The Silver Spoon, bible italské kuchyně

V případě italské kuchyně bychom našli řadu skvělých knih. Jednou z nich je bezesporu Il Cucchiaio D’argento, kterou svět zná pod anglickým názvem The Silver Spoon, česky Stříbrná lžíce.

Italská kuchařka The Silver Spoon

Kniha slibuje to samé, co italská kuchyně – skvělé jídlo, recepty velmi jednoduché i důmyslnější. Vydává se od roku 1950 zas a znova. Najdete v ní recepty na snad všechny italské klasiky a potěší i doplňkové informace k používaným surovinám. 

Tahle kuchařka bohužel zatím nevyšla v češtině, bez problému ji ale seženeme v angličtině a milovníci italského jazyka ji ocení v originále. (A já ji mám ve španělštině.)  Tato kniha už ale oko potěší – sice ne všechny recepty doprovází fotografie, ale i tak je dost na co se dívat.

omrknout anglickou verzi

 

Vrabcovy kuchařky

Vilém Vrabec patří mezi osvědčené autory českých kuchařek – těch kuchařek, které přecházejí z generace na generaci. Věnuje se klasické české kuchyni, ale najdeme u něj i spoustu receptů, které mají viditelně kořeny jinde – v kuchyni francouzké, rakouské… Strávil totiž hodně času nabíráním zkušeností po světě a učil se od mistrů.

Velká kuchařka od Vidéma Vrabce

V jeho sbírkách najdeme jak recepty úplně základní, ze kterých se můžeme učit vařit, tak recepty na speciální pokrmy pro slavnostní příležitosti. I Vrabcovy kuchařky jsou tak skvělým dárkem pro nováčky i zkušenější milovníky čarování v kuchyni.

V dnešní době je jeho asi nejlepší dostupnou kuchařkou Velká česká kuchařka. Nemají ji všude, ale ještě se dá sehnat :). Opět je pro ty, kdo chtějí vařit a nebo se něco dozvědět, fotek totiž obsahuje pomálu.

omrknout na Martinusu

Tři tipy na skvělé kuchařky, které budou krásným dárkem pro kuchaře začátečníky i foodies, co už mají něco navařeno