Goji (kustovnice)

Tipy na použití goji alias kustovnice v kuchyni

Goji, to jsou malé obvykle sušené plody rostlin kustovnice cizí nebo kustovnice čínské. Řadí se do kategorie superfoods, protože obsahují mnoho prospěšných látek a mají řadu pozitivních účinků na lidský organismus. To je už po tisíce let dobře známo například Číňanům, goji je totiž mimo jiné využívána i tradiční čínskou medicínou.

V dnešní době se o goji hodně mluví a dokonce se některé její účinky daří úspěšně prokazovat vědeckými studiemi (respektive se daří prosadit studie, které by se jí jako nepatentovatelnou věcí vážně zabývaly :)). Takže je skutečně nejvyšší čas na to zařadit ji do jídleníčku!

O goji

Goji jsou menší sušené plody o délce kolem jednoho centimetru. Mají většinou středně sytou červenou barvu a uvnitř množství drobounkých semínek, které však při jídle ani necítíme.

Narozdíl od mnoha jiných druhů sušeného ovoce, goji jsou skutečně jen sušené, nejsou proslazované ani se obvykle neošetřují olejem.

Drobné plody velmi dobře natahují vlhkost, při namočení dokonale změknou. Díky tomu je lze použít při přípravě mnoha různých pokrmů, protože se v nich dokážou „ztratit“.

I přes poměrně vysokou cenu není goji takovou zátěží pro rozpočet. Využívá se po trošičkách.

Tipy k využítí goji

Sušené plody goji se dají využít na tisíc způsobů, záleží do jisté míry taky na chuti k experimentování. Obecně ji asi více užijeme ve sladkých jídlech, nicméně svoje uplatnění najde i v pokrmech slaných. Asijská kuchyně je typická kombinováním chutí, takže tam můžeme najít spoustu inspirace.

A samozřejmě, goji můžeme zobat taky jen tak.

Obilné kaše

Obilné kaše jsou pro mnohé prvním jídlem, do kterého goji dobře upasujeme. Můžeme je přidat už při vaření, pokud je chceme mít co nejměkčí. A nebo jimi naši kaši naopak nakonec posypat.

Tipy na použití goji při vaření

Sušenky

Různé ovesné sušenky nebo cookies, i v nich se goji dobře uplatní. Někdy je lepší pro tento účel goji ještě trošku pokrájet.

Směsi oříšků a sušeného ovoce

Namíchat směs oříšků a sušených plodů je skvělým způsobem, jak vyřešit svačiny. A právě do těchto směsí se goji výborně hodí. Je sladká, ale ne zas moc a hlavně neobsahuje žádné přidané látky. Je tedy dobrým adeptem na pozici ovocné složky v takových směsích.

Granoly

Goji je výborná v granole. Lepší je ji přidat až do upečené granoly, nebo případně v poslední fázi pečení. Jinak by se totiž mohla snadno spálit.

Nesmíme zapomenout ani na granolové tyčky. V těch se dobře zakomponuje do směsi, která bude naše tyčky držet pohromadě.

(Ta granola na obrázku je neobilná a bez lepku, je z pohanky. Recept najdete na dify.cz.)

Recept na neobilnou granolu s goji

Nepečené kuličky

Rozmixované plody se výborně užijí při přípravě nepečených kuliček, protože pomohou směs udržet pohromadě.

Cheesecake

Namočené goji se bude hodit i do cheesecaku, klidně i do verze raw. Světlé hmotě navíc dají i trošku té barvičky.

Smoothies

Speciálně když se goji namočí, využijí se výborně při přípravě smoothies.

Tradičné čaj z goji

V oblastech, kde se goji pěstuje, se připravuje tradiční čaj. To znamená, že se sušené plody zalijí horkou vodou a nechají chvilku louhovat. Alternativně lze kustovnici zalít černým nebo zeleným čajem. A samozřejmě, plody ze dna hrnečku sníme! 🙂

Polévky a omáčky

V asijské kuchyni najdeme goji taky třeba v polévkách nebo společně s masem. Ten trik opět spočívá v tom, že se plody namočí a dokonale změknou.

Pokud vás tohle láká, tak určitě probrouzdejte internet
 
Tip na závěr. Goji se dají použít i prakticky všude tam, kam by přišly rozinky nebo brusinky.

[jetpack-related-posts]