Sushi bowl /sushi miska

Recept na sushi misku

Sushi jsou výborné, ale popravdě.. Ta jejich příprava je poměrně zdlouhavá, že?

Aspoň část času potřebného na přípravu ušetříme, pokud zvolíme tuto alternativu – sushi misku. Nebalíme totiž rolky. Všechny naše oblíbené ingredience dáme do misky a máme hotovo. I když samozřejmě, jednotlivé suroviny nás stejně čeká očistit a nakrájet. Ale odpadá (někdy nejistá) práce s balením rolek a jejich krájením či formováním správně velkých a vytvarovaných hromádek.

Některé sushi bowls, které můžeme vidět hlavně na internetu, obsahují velké množství různých ingrediencí. Já však zastávám názor, že do misky stačí dát třeba i jen pár druhů surovin, důležité je, aby nám všechny chutnaly.

Tahle moje sushi miska je z těch jednoduchých, kombinuje moje dvě nejoblíbenější sushi chutě – lososa (světlého) a avokádo. Klidně se ale inspirujte na internetu a udělejte si misku bohatší.

Sushi bowl

Suroviny
 1. rýže – na sushi nebo krátkozrnná, zhruba 1/2 hrnku na porci
 2. sojová omáčka
 3. dle výběru: kvalitní čerstvá ryba (losos, tuňák,…), avokádo, okurka, tuňák v konzervě, vařené krevety… očištěné a nakrájené
 4. na zálivku: rýžový ocet (případně jablečný), cukr a sůl
 5. další ingredience: sezam (černý, bílý), na proužky nakrájená řasa nori, wasabi, citronová šťáva, …
Postup
 1. Rýži uvaříme. Tedy nejdříve ji dobře propláchneme pod studenou vodou. Přendáme do hrnce a zalijeme studenou vodou tak, aby nad rýží byl ještě asi centimetr vody. Nesolíme. Přiklopíme poklicí, přivedeme k varu. Necháme vodu chvilku probublat a stáhneme plamen a necháme rýži pod pokličkou dojít. Nemícháme. Hotová rýže je měkká, ale stále ještě dostatečně pevná.
 2. Mezitím si připravíme ostatní suroviny.
 3. V hrnečku si smícháme ocet s cukrem a solí. Často se volí poměr 6:4:1 neboli 6 dílů octu, 4 díly cukru a 1 díl soli. Na dvě porce by mohly stačit 2-3 lžíce octu.
 4. Tuto zálivku opatrně vmícháme do rýže.
 5. Rýži rozdělíme do misek a doplníme ji ostatními surovinami.
 6. Servírujeme se sojovou omáčkou (a nejlépe s wasabi).
aromarecepty https://aromarecepty.cz/

Jednoduchý recept na sushi bowl s lososem a avokádem