Domácí vanilkový pudink se žloutky

Jednoduchý recept na domácí vanilkový pudink

Roky jsem neměla pudink. Proč? Protože nekupuju žádné polotovary a předpřipravené směsi. Nechci doma žádná umělá aromata a ochucovadla.

Vlastně až do nedávna jsem si neuvědomila, že pudink se dá tak snadno vyrobit i bez toho všeho. Jen z dobrých věcí, které máme ve spížce. Inspirovala jsem se hodně recepty na natillas – španělskou verzi pudinku, která typicky počítá s využitím žloutků. Má tak krásnou barvu a je výživnější a sytější.

Pudinku můžeme dát různé chutě, barvy, vůně. Já vybrala naprostou klasiku. Miluju, když ve vanilkových dobrotách vidím ty drobounké černé tečky.

 

Domácí vanilkový pudink se žloutky

Celkový potřebný čas
20 min

Celkový potřebný čas
20 min

Na 4 malé / 2 větší porce
 1. 500 ml mléka
 2. 60 g nerafinovaného cukru
 3. 20 g kukuřičného škrobu
 4. 3 žloutky
 5. 1 menší vanilkový lusk (pokud nemáte, můžete použít vanilkový cukr, nejlépe domácí)
Postup
 1. Do rendlíku dáme hřát 450 ml mléka s cukrem.
 2. Vanilkový lusk podélně rozkrojíme, nožem z něj vyškrábneme semínka a obojí pak přidáme do mléka. Hlídáme, aby nám mléko z hrnce neuteklo, přišli bychom tak nejen o mléko, ale hlavně o semínka vanilky.
 3. V hrnečku rozšleháme žloutky, vmícháme do nich škrob a poté i zbylých 50 ml mléka. Dobře promícháme, aby ve směsi nezbyly kousky žloutku ani škrobu.
 4. Jakmile se nám v mléce začnou tvořit drobné bublinky, pomalu vmícháme žloutkovou směs.
 5. Pozvolna zahříváme a stále mícháme. Když nám začne směs houstnout, vylovíme kusy vanilky. Znovu z vnitřku zkusíme setřít nožem možné zbytky semínek, vmícháme je do pudingu a kousky lusku vyhodíme.
 6. Dáme mícháme do zhoustnutí.
Další informace a tipy
 1. Vanilkový pudink hravě vylepšíme přidáním koření, pomerančové či citronové kůry do mléka spolu s vanilkou. Nebo ho tam můžeme v mleté formě zamíchat později, případně jím povrch pudinku posypat.
 2. Dle možností můžeme doplnit čerstvým ovocem, zavařeninou nebo třeba sušenkou, jako to dělají právě ve Španělsku.
aromarecepty https://aromarecepty.cz/

Jednoduchý recept na domácí vanilkový pudink bez chemieJednoduchý recept na domácí vanilkový pudink bez chemie