Salsa romesco, katalánská zeleninová salsa

Katalánská salsa romesco ze zeleniny

Salsa romesco patří k nejznámějším katalánským salsám. U nás doma ji milujeme. Ještě si pamatuju moje první setkání s ní. Zeptala jsem se, z čeho je. Řekli mi, že z mandlí.

Mandle (a většinou taky lískové oříšky) jsou její nedílnou součástí. Kromě nich v ní najdeme ale hlavně spoustu pečené zeleniny. Asi není třeba dodávat, že se jedná o zdravou salsu, se kterou šetřit nemusíme.

Salsa pochází z oblasti Tarragony a dneska se s ní potkáte po celém Katalánsku. Najdete ji po boku ryb a mořských plodů, mas i zeleniny.

Recept na španělskou omáčku - salsu - romesco

Jejím základem je tedy pečená zelenina a troška mandlí a lískáčů. Samozřejmě nechybí kvalitní olivový olej. Taky se do ní přidává rehydratovaná sušená paprika typu ñora nebo kozí roh. Dají se koupit i v Česku, ovšem pokud je nemáte, nesmutněte – salsa bude výborná i bez nich. Tradičně se pak zahušťuje kouskem staršího bílého pečiva. Já to ale nedělám, protože obecně nejsem jeho fandou a přijde mi zbytečné ho dávat do jinak super zdravé salsy. Nakonec se dochucuje octem – vinným, jablečným nebo nejlépe sherry octem (vinagre de Jerez). Díky octu salsa dostane výraznější vyváženou chuť.

V rámci experimentů aromatické kuchyně jsem se rozhodla, že salsu vylepším. Vybrala jsem rozmarýnový esenciální olej, ten, který obsahuje hodně verbenonu. Ten má chuť a vůni toho klasického rozmarýnu, který míváme na zahrádkách. Stačila jedna kapka na celou dávku salsy. A výsledek je výborný.

Suroviny:

(na dvě skleničky)

  • 700 g rajčat, rozpůlených
  • 400 g červených paprik, které rozpůlíme a očistíme
  • 1 větší cibule, bez slupky a rozpůlená
  • 1 palička česneku
  • 2 ñory, které jsme předem namočili
  • 15 g mandlí
  • 15 g lískových oříšků
  • 1 lžíce olivového oleje (tradičně se dává o mnoho víc, ale dozahušťuje se pečivem)
  • 1 lžíce octa (vinný, jablečný, sherry ocet)
  • sůl a pepř
  • 1 kapka esenciálního oleje rozmarýn verbenon

Postup:

Očištěnou a připravenou zeleninu dáme na plech a dáme péct do trouby při 170 stupních. Pečeme dle potřeby, může to trvat zhruba 45 minut.

Mezitím si opražíme ořechy – stačí na suché pánvi a za stálého míchání, aby se nám nespálily.

Když máme zeleninu upečenou, stačí ji umixovat s oříšky. Rajčata, papriky a cibuli už máme připravené, stačí oloupat stroužky česneku nebo pokud se nám to podaří, ze slupky pečený česnek vymáčkneme. Přidáme pražené ořechy, namočené papričky a začneme mixovat.

Přidáme olej, ocet a trošku soli dále mixujeme. Nezapomeneme přidat taky špetku pepře a salsu si dochucujeme dle vlastních preferencí. Zejména doporučuju si hrát s octem, který krásně podtrhuje chuť zeleniny a dává salse silnější chuť.

Další tipy:

Tuhle omáčku snadno zavaříme do skleniček. Můžeme si tak v sezóně zeleniny nachystat salsu na „horší časy“. A nebo ji připravit jako jedlý dárek. Úžasné na ní je, že je skutečně plná chuti, hodně univerzální a zároveň zdravá a výživná. Myslíme tu určitě na případné potravinové alergie (pro mě zase o důvod víc, proč nepřidávat do salsy pečivo).

Samozřejmě si salsu můžete udělat bez speciálních ingrediencí – bez ñory a bez esenciálního oleje. Klidně s ní experimentujte. U mě byla tahle salsa velkým objevem a jsem za něj ohromně ráda – je skvělá ke spoustě jinak obyčejných věcí, je jednoduchá na přípravu a pokud si ji zavaříme, máme ji po ruce kdykoliv. Je skvělá na grilovačku nebo piknik.

Do receptu jsem použila esenciální olej. Nemůže to být ale ledajaký éterák. Musí být vhodný pro použití do potravin. Jako ten náš. Do Česka dovážíme esenciální oleje značky Terpenic, které byly vyrobeny pro vnitřní užití. Používáme je k aromatizaci a ochucení pokrmů. Typicky se používají po kapičkách, třeba v tomto případě na celou dávku salsy bohatě stačí jedna kapka. Dají jí další vrstvu chuti, vůně a zdraví prospěšných látek.

kouknout na esenciální olej

[jetpack-related-posts]